Prawo Jazdy AM będzie miało dwuletnie opóźnienie?

Prawo Jazdy AM będzie miało dwuletnie opóźnienie?

Od lutego miały wejść w życie nowe przepisy na bazie których od 2013 roku wszyscy, którzy nie ukończyli 18 lat powinni posiadać specjalne uprawnienia na motorowery (skutery). Możliwe, że okres przejściowy zostanie przesunięty o 12 miesięcy.

Przypomnijmy: Przed rokiem Prezydent podpisał nowelizację o kierujących pojazdami. Nowe przepisy wnosiły też inny sposób egzaminowania praktycznego i teoretycznego. Najistotniejszą zmianą dla całej branży jednośladów okazała się nowa kategoria prawa jazdy – AM.

Od 2012 roku miała być możliwość zdobywania uprawnień, po roku wszyscy niepełnoletni i jednocześnie nieposiadający karty motorowerowej powinni posiadać uprawnienia w postaci nowej kategorii. Jednak nie teraz. Minister Transportu (S. Nowak) wydał decyzję w resorcie o wystąpieniu do Sejmu z prośbą o wydłużenie vacatio legis do stycznia 2013r.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz wyraził troskę o to, aby aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych warunkach. Zaproponował by tempo zmian było spokojniejsze i dostosowane do użytkowników.

Propozycje MTBiGM skutkować będą tym, że egzaminy jeszcze przez rok będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, tak aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu. Nie jest bowiem jeszcze pewne czy wniosek Ministerstwa Transportu dotyczy przedłużenia vacatio legis dla całej ustawy, czy tyko rozdziałów dotyczących sposobów egzaminowania.

Źródło: www.naukajazdy.pl

Porównanie szkół nauki jazdy w Rzeszowie – wybierz najlepszy ośrodek szkolenia kierowców http://www.prawko.rzeszow.pl/porownanie-osk-z-rzeszowa/

Zapraszamy do dyskusji

Prawko.Rzeszow.pl:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

 

Nick (wymagane)

Adres email (wymagane)

Twój komentarz

captcha

Przepisz obrazek